10 interesanti fakti par pārtiku

Šķiet, ka par pārtiku ir zināms pilnīgi viss un ka pārtikā nav nekā interesanta vai neparasta. Tomēr tas tā īsti nav. Lasi 10 interesantus faktus par pārtiku, augļiem un dārzeņiem!

1. Ābeles patiesībā ir rožu dzimtas koks, nu gluži tāpat kā bumbieri, ķirši, mandeles vai plūmes. Un tagad ka tu to zini, tu droši rožu vai citu ziedu vietā vari dāvināt ķiršus, plūmes vai tos pašus ābolus.

2. Neskatoties uz to ka banāni ir viens no senākajiem cilvēku kultivētajiem augiem, banāns botāniski ir oga. Pasaulē banāni visvairāk tiek audzēti Indijā, šajā valstī tiek saražoti vairāk nekā 20% no visiem pasaules banāniem. Skaties kā atgriezt pievilcīgu izskatu pārgatavojušiem banāniem.

3. Arī kafijas pupiņas tāpat kā banāni patiesībā ir ogas.

4. Mandeles radniecīgas plūmēm un ķiršiem, tās tāpat pieder plūmju ģintij. Kaut arī mandeles daudzi uzskata par riekstiem, patiesībā tās ir kauliņu augļi. Un atšķirībā no tām pašām plūmēm, mandeļu kauliņš ir ēdams.

5. Pasaules ģeogrāfiski visizplatītākais piens ir kazu piens. Un tas nav nekāds pārsteigums, kazām vajag ievērojami mazāk pārtikas, tās ir mazāk izvēlīgas tajā, ko tās ēd, un tās spēj mitināties tādās vietās, kur neviena govs nekad neieklīdīs.

6. Sākotnēji burkānus neaudzēja pašu burkānu sakņu dēļ, bet gan to aromātisko sēklu un lakstu dēļ kurus izmantoja gan kā garšvielas, gan kā zāles. Starp citu no burkānu saknēm var vārīt arī džemu.

7. Par kečupa dzimteni uzskata Ameriku, tomēr 17 gadsimtā šādi sauca kādu Anglijā no Ķīnas ievestu pārtikas produktu. Šī produkta sastāvā bija anšovi, rieksti un sēnes. Un nekādu tomātu.

8. No rīsiem pārtiek vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju. Musulmaņu valstīs pat eksistē speciāla mērvienība – aruzza, kas atbilst viena rīsu grauda svaram, jeb 0,0186 gramiem.

9. Zemenēs ir vairāk C vitamīna nekā apelsīnos. Tomēr vēl vairāk C vitamīna ir pētersīļos vai paprikā.

10. Ilgu laiku tika uzskatīts, ka tomāti ir indīgi. Šāda reputācija tiem bija tādēļ, ka tie tāpat kā kartupeļi ir nakteņu dzimtas augi. Un, kā zināms, tad kartupeļu ogas tiešām ir indīgas un tās nedaudz atgādina tomātus.