Interesanti fakti par zobiem

Zobi ir neatņemama cilvēka sastāvdaļa. Bez tiem mēs ne vien izskatītos šausmīgi smieklīgi, bet arī nespētu pilnvērtīgi izbaudīt savu iemīļoto ēdienu.

Lūk arī pāris fakti par cilvēka zobiem.

 1. Zoba virsmas emālija ir viscietākā tava ķermeņa daļa.
 2. Zobi sāk attīstīties jau pirms dzimšanas.  Piena zobi sāk veidoties jau tad, kad mazulis vēl atrodas mammas vēderā un sāk augt, kad mazulim ir 6 – 12 mēnešu vecums.
 3. Daži mazuļi piedzimst ar zobiem.
 4. Cilvēkiem mūža laikā tiek doti tikai 2 bezmaksas zobu komplekti – piena zobi un pastāvīgie(pieauguša cilvēka) zobi. Tāpēc vienmēr rūpējies par saviem zobiem un mutes higiēnu, kā arī profilakses nolūkos apmeklē zobārstu. Trešais komplekts izmaksās daudz vairāk naudas, kā regulāra zobu higiēnas ievērošana.
 5. Zobi ir unikāli. Zobi ir kā pirkstu nospiedumi – nav divu cilvēku uz pasaules, kam būtu kaut mazliet līdzīgi zobi. Tāpēc, kad redzi filmās, kā policisti atpazīst cietušo pēc zobu nospiedumiem no zobārstu arhīva, vari zināt, ka tā ir patiesība.
 6. Mūža laikā mēs saražojam aptuveni 24’000 litru ar siekalām. Tas ir vairāk kā pietiekami, lai piepildītu veselus divus peldbaseinus. Siekalām, saprotams, ir liela nozīme mutes higiēnā. Siekalas neļauj attīstīties baktērijām, kas palīdz veidoties kariesam, tās iznīcinot.
 7. Dzīves laikā mēs pavadām aptuveni 39 dienas tīrot zobus.
 8. Ļoti daudzas slimības, ieskaitot sirds slimības, diabētu un osteoporozi, ir tieši saistītas ar mutes higiēnu.
 9. Mēs redzam tikai divas trešdaļas no zoba, jo viena trešdaļa no zoba atrodas zem smaganām.
 10. Gudrības zobi bija nepieciešami agrākos laikos, kad ēšanai cilvēkam bija nepieciešami 34 zobi. Pielāgojoties mūsdienām, tiem vairs īsti nav nepieciešami un bieži vien spēj būt pat traucēklis.

Mūsdienās vēl aizvien notiekas trakas lietas.

 1. Japānā daži cilvēki turpina ļoti senu tradīciju, krāsojot savus zobus melnus.
 2. Eskimosu sievietēm valda uzskats, ka nodrupuši zobi liecina par to, ka sieviete ir strādīga, līdz ar to lepojoties ar to.
 3. Holivudā iespējams nav pilnīgi neviena cilvēka, kas būtu spējis iztikt bez mūsdienu zobu uzlabošanas procedūrām, kas pierāda to, ka tavas iemīļotās zvaigznes, ļoti iespējams, zobu higiēnas jautājumos ir daudz sliktākas par tevi.

Ir arī daži dīvaināki zobu fakti no vēstures.

 1. Tie cilvēki, kam 1800. gados Anglijā nebija savu īsto zobu, pirms viesībām bija jāpaēd savā istabā, lai izvairītos no negoda, par to, ka kādam pie galda ir izkrituši zobi.
 2. Senajā Ķīnā ap sāpošu zobu lika pergamenta papīru, uz kura bija uzrakstīti buramvārdi, kuriem būtu jāatvieglo zobu sāpes.
 3. Senajā Grieķijā zobārsts par pacientu diži daudz neuztraucās un zobu izraušanai izmantoja plakanknaibles.
 4. Viduslaiku Vācijā diezgan pazīstams veids, kā atbrīvoties no zobu sāpēm bija ēzeļa nobučošana. Nez vai palīdzēja?
 5. Agrākos laikos zobubirstes vietā izmantoja pirkstu, kā arī kā zobupastu dažās vietās izmantoja samalta krīta, citronu sulas, pelnu un medus mikstūru.

Paskatoties uz dažiem faktiem, nevar vien nenopriecāties, par mūsdienu attīstījušos dentoloģiju. Ikvienam nepieciešamības vai profilakses nolūkos pieejama gan zobārstniecības klīnikas vizīte, gan zobārsta konsultācija, lai spētu cīnīties pret zobu kaitēm.